10 октября был открыт новый учебный сезон Воскресной школы храма свт.Николая Чудотворца при духовно-просветительском центре. Настоятель храма иерей Роман проводил встречу со старшими ребятами. Тема встречи: сомнения в вере. Всегда интересно узнать, что думают молодые христиане, в каких аспектах веры они сомневаются.
? Высказались все участники беседы, в результате выделили шесть направлений для разбора:
1. Наука доказала, что Бога нет!
2. Чудеса похожи на сказки.
3. Бога никто не видит.
4. Почему так много религий?
5. Несправедливость мира.
6. Если Бог знает будущее, почему Он не предотвратит зло?
Каждая тема требует подробного разбора, но пришлось укладываться в рамки занятия. Чего-то коснулись вскользь, а что-то получилось разобрать подробно и даже с иллюстрацией. Например, при обсуждении тезиса «Наука доказала, что Бога нет!», пришлось использовать электроизмерительный тестер, пытались выяснить, какими приборами наука подтвердила отсутствия Бога…
❔Не будем расписывать обсуждение, предлагаем читателям самим попытаться ответить на вопросы, заданные ребятами…. Желающих подростков-старшеклассников приглашаем в воскресенье на занятия воскресной школы.
Младшая группа вспоминала про создание мира через рисунки…
А в средней группе беседовали о предстоящем празднике Покрова Пресвятой Богородицы! Вывод был сделан общий: «Наши всегда побеждают, если защищают Родину!». В этом контексте рассмотрели картины в фойе центра. Дети умеют на картине подмечать тонкие детали.
В добрый путь, воскресная школа при храме свт.Николая Чудотворца!!!











I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my hunt for something regarding this.
dr saban
hairneva
hekimoğlu
You have brought up a very good details, appreciate it for the post.
I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a excellent informative website.
You are so awesome! I don’t suppose I’ve read through anything like that before. So good to discover someone with genuine thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a bit of originality.
I’m curious to find out what blog platform you’re using? I’m having some minor security issues with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?
Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!
I really love your site.. Great colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and would like to find out where you got this from or just what the theme is named. Thank you.
Thanks for any other informative blog. Where else could I am getting that type of information written in such an ideal way? I’ve a mission that I’m simply now working on, and I have been at the look out for such info.
I genuinely value your work, Great post.
I really appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again